KĄPIEL LEŚNA - COŚ DLA CIAŁA I DUCHA

01.01.2023 - 31.12.2023

Czym jest Kąpiel Leśna i jakie ma skutki?

Shinrin-yoku wywodzi się z Japonii i zyskała swoją popularność w latach 80. ubiegłego wieku. Jest rozpoznawana na całym świecie jako przebywanie na łonie natury, wśród drzew.

Podstawowym jej celem jest złagodzenie stresu związanego z pracą. Leśna terapia pomoże Ci zwalczyć niepokój oraz przygnębienie, poprawia także odporność, obniża ciśnienie, redukuje niepokój, gniew i znużenie, dodaje energii, pomaga w zaburzeniach snu oraz w walce z depresją czy nerwicą. Ponadto kontakt z zielenią przyśpiesza powrót do zdrowia oraz pozwala odpocząć oczom zmęczonym pracą przy komputerze i smartfonie.

W 2019 roku eksperci zaczęli badać wpływy kąpieli leśnych na zdrowie i samopoczucie człowieka.

W Japonii powstało wiele placówek świadczących usługi związane z medycyną leśną, aromaterapią. Niestety w Polsce jeszcze nie jest to do końca rozwinięte.

 

Jak taka kąpiel powinna wyglądać?

Spacer powinien trwać minimum 20 minut. Nie powinniśmy się skupiać na pokonaniu określonego dystansu, rozmowach czy słuchaniu muzyki, audiobooka, ale na tym co się dzieje w lesie. Poruszajmy się powoli, zatrzymajmy się w miejscu i wsłuchajmy się w szum drzew, śpiew ptaków oraz odgłosy innych zwierząt. Poświęćmy ten czas na dotykaniu kory drzew, mchu, liści. Spróbujmy poczuć ich zapach i strukturę. Warto jest przysiąść na chwilę, zamknąć oczy i spróbować nie myśleć o niczym innym, niż to co nas otacza. Wybierzmy ciche miejsca, zdala od ulic i odgłosów miasta.

Każdy może się nie tyle co nauczyć, a odkryć w sobie więź z otaczającą nas przyrodą, zagłębić się w dźwięki, zapachy i smaki lasu.

Zapraszamy!

Zrozum filozofię Shinrin-yoku: